Bezpečná domácnosť: Ochráňte deti pred úrazom

Kontaktovať makléra

2374679Na príchod dieťaťa sa rodičia pripravujú s veľkou radosťou a očakávaním. Nakúpiť treba množstvo vecí od osobnej výbavičky až po praktické doplnky. Na úpravu bytu myslí málokto, ostrými hranami, „nebezpečnými” izbovými kvetmi či šmykľavou podlahou sa začínajú ľudia zaoberať neskôr. No neskôr môže byť niekedy neskoro.

Aby sa nešmýkalo
Pre prvé nešikovné pokusy dieťaťa hýbať sa je dôležitá nešmykľavá podlaha. A keďže na nej dieťa trávi veľa času v ľahu, nesmie byť studená. Zároveň musí spĺňať podmienku ľahkej údržby. Vhodná je napríklad drevená podlaha, marmoleum, korok či PVC. Pre dieťa je na dotyk najpríjemnejší koberec. V prípade kusových kobercov nezabudnite na protišmykovú podložku.

Situácie v kuchyni
Podľa prieskumov patrí k najnebezpečnejším miestnostiam v domácnosti kuchyňa. Možností ako tu prísť k úrazu je veľa, od priškripnutých prštekov, pád z výšky, popálenie, poranenie ostrým predmetom alebo obarenie. Obsah spodných skriniek kuchynskej linky je pre dieťa lákadlom, netreba mu brániť uspokojiť zvedavosť. Vyčleňte mu „jeho” skrinky, ktoré môže otvárať a opatrite ich poistkou, ktoré zabránia prudkému zatvoreniu. Skrinky s „nebezpečným” obsahom zabezpečte poistkou proti otvoreniu.

Au, to strašne páli!
Najohrozenejšie sú deti do roka – nedokážu pevne stáť a musia sa niečoho zachytiť a tiež si všetko chcú ochytať. Je jedno, či ide o prevísajúci obrus, trčiacu rúčku panvice alebo hrnca. Nádoby s horúcim obsahom nenechávajte na okraji pracovnej dosky alebo stola. Pri varení používajte radšej zadný horák, alebo si zaobstarajte špeciálny ochranný panel na sporák. Moderné rúry už majú detskú poistku, ale napriek tomu, nenechávajte dieťa hrať sa v blízkosti pečúcej rúry (ak ju nemáte umiestnenú vo výške očí).

Ostré hrany
Niekedy sa zdá akoby boli deti priťahované k rohom ako magnetom. Ak chcete mať istotu, že sa vaše dieťa neudrie, spustite sa na všetky štyri a pomaly si prejdite každú miestnosť. Len z tejto výškovej perspektívy máte šancu eliminovať riziko. Na všetky rohy nábytku nasaďte plastové kryty. Nebezpečný je rebrový radiátor. Ak taký v domácnosti máte, radšej ho obaľte dekou.

2374675Nech ich netrasie
Veľkým lákadlom pre deti sú elektrické zásuvky. Sú presne v ich výške, preto sa s nimi chcú zoznámiť. Samozrejmosťou by mali byť bezpečnostné kryty. Pozornosť venujte aj šnúram spotrebičov. Ak ich nepoužívate, nenechávajte ich zapojené. Dieťa ich ľahko strhne na seba. Najlepšie je viesť káble v lištách alebo ich skryť pod koberec.

Lieky a chemikálie mimo dosah
Otravy a poleptania sú častou hrozbou pre deti do 5 rokov. Deti spoznávajú svet, všetko si strkajú do úst, chcú to ochutnať. Všetky lieky a čistiace prostriedky do domácnosti uložte na bezpečné miesto, kam sa dieťa nedostane. Myslite na to, že aj niektoré druhy izbových rastlín sú po požití toxické, a radšej ich odstráňte.

zdroj textu: www.lepsiebyvanie.centrum.sk

zdroj foto: Shutterstock.com,